Pisirohe kasvatamise ABC
Pisirohe külvamiseks on mul vaja:
1. mulda
2. anumat
3. kastmisvett
4. seemneid
5. aknalauda
6. aega ja tähelepanu
7. rõõmsat meelt
Pisirohe kasvatamise sammud on sellised:
1. panen mulla anumasse ja vajutan selle õrnalt tasaseks.
2. külvan seemned tihedalt mulla peale – iga seemne ümber jäägu 2-3 mm ruumi.
3. kastan seemned kenasti märjaks.
4. soovi korral panen seemnete peale õhukese kihi mulda.
5. soovi korral panen oma anuma peale kile või kaane – nüüd on mul nagu väike kasvuhoone! Olen tähelepanelik, et kiles oleks auk või kaane üks serv oleks lahti, sest taimed tahavad kasvamiseks ka õhku!
6. kontrollin iga päev, kas muld on niiske – selleks katsun näpuga mulda. Kui muld on kuiv – kastan taimi.
7. kile või kaane võtan taimede kohalt jäädavalt ära, kui taimed enam selle alla ära ei mahu.
8. esimesi taimi saan süüa nädal peale külvamist. Või kui nende pikkus on juba 2-3 cm. Lõikan taimi ettevaatlikult kääridega.
9. kui olen kõik taimed ära söönud, viskan kasutatud mulla kompostrisse või bioprügikasti.
10. pesen anuma puhtaks ja teen uue pisirohe külvi.
Detailsemalt pisirohe kasvatamisest kodus saab lugeda blogipostitusest siit.
Pisirohe seemnete külvamiseks on abiks Arturi poolt loodud külvikalkulaator. Külvitiheduse määramiseks on abiks lihtne külvikalkulaator. Lae see endale alla, sisesta külvikasti mõõtmed ja külvatava seemne nimi ning õige norm ongi olemas!
Pisirohe kasvatamist käis filmimas saade “Maahommik”. Marit õpetas kuidas pisirohe kasvatada mulla ja tselluloosimati peal, mida seemnevalikul tähele panna ja miks pisirohe üldse süüa. ERRi ETV saade “Maahommik” 348.osa, 25.hooaeg, saade oli eetris 04.02.2023
Pisirohe kasvatamisele lisaks võib seemneid ka idandada. Idandid on samuti kasulikud ja maitsvad. Täiesti teise mekiga kui võrsed. Idandamine on lihtne ja lõbus tegevus ja sellega saab ka kodus kenasti hakkama. Idandamisest ETV saates “Prillitoos”.
Väga hea lugu pisirohest on ilmunud ajakirjas Minu Aed. “Supertoit, mida kasvatada aknalaual” ilmus ajakirjas Minu Aed küll mõnda aega tagasi (number: talv 2022), ent sellele pääseb ligi siin või raamatukogus. Ajakirjas on 6 lehekülge tõusmetest, nende kasulikkusest ja kasvatamisest.