Marit kirjutab:

Pisikesed taimed päästavad maailma? Mis või kes on microgreens ja kuidas sellised tillukesed taimehakatised on kasulikud nii inimestele kui ühiskonnale.

Saate “Laser” koduleheküljel ilmunud lugu: https://laseronline.ee/toit/pisikesed-paastavad-meid-ulemaailmsest-toidukrahhist-ja-sina-saad-kaasa-aidata/

“Neid köögivilja- ja maitsetaimede tittesid kutsutakse rahva seas võrseteks. Botaaniliselt kõige õigem on sõna tõuse, aga teate seda rahvasuud ju küll, kui kord hüüdnimi külge kleebitud sai, on sellest väga keeruline vabaneda. Lihtsalt teadmiseks, võrse on puittaime puitumata oks… Heal lapsel on ikka palju nimesid, nii kutsutakse tõusmeid veel pisiroheks, mikroürtideks, pisipealseteks, roheliseks, väikesteks taimedeks jne. Vältida võiks “idu, idand, võrse” värki, sest botaanika. Maailmas kuulsust koguv microgreens on siis pisike söögiks mõeldud taim, mida tarbitakse enamasti esimeste pärislehtede faasis.”

Pisirohe saates “Prillitoos”:

Pisirohe kasvata kas või iga päev ja terve aasta läbi! Kuidas seda teha? Marit tutvustas Reet Linnale pisirohe maailma.

Saatelõiku algab 28:50: https://etv.err.ee/1608163549/prillitoos

 

Aknalauaaiandusest saates “Prillitoos”:

Lisaks pisirohele võib aknalaul ka teisi kasulikke ja söödavaid toataimi kasvatada. Marit tutvustas Reet Linnale teistsuguseid toataimi.

Saatelõiku algab 17:20: https://etv.err.ee/1608163549/prillitoos

 

Valik taimedest, kes sobivad pisiroheks: 

● Sibul, küüslauk, murulauk, teised laugulised ● Spinat, amarant, punapeet, lehtpeet, aedmalts ● Koriander, petersell, porgand, till, aed-harakputk, leeskputk, apteegitill, aniis ● Erinevad salati sordid, päevalill, peiulill, sigurid ● Sinepid, pea-, roos-, lill-, spargel-, nuikapsas jne, rukola, Hiinaga seotud erinevad kapsad, naerid – misuna, tatsoi, paksoi; naeris, kaalikas, erinevad redised, salatkress, teised ristõielised ● Aedhernes, vigna, harilik lutsern, lambalääts, munguba, punane ristik ● Erinevad mündid, meliss, basiilik ● Jänesekapsad, suur mungalill ● Mais, sidrunhein, kaer, nisu jne ● Tatar, verev ja hapu oblikas ● Salatiklaitoonia, aedportulak ● jne

Veebiseminar pisirohest:

Tallinna Botaanikaaia abiga toimus 31/03/2021 veebiseminar pisirohe olemusest ja kasvatamisest.

Video on järelvaadatav: https://www.facebook.com/watch/live/?v=213061890598252&ref=watch_permalink