Kasulik külvikalkulaator:

 

Tahad kodus pisirohe kasvatada, aga ei tea, kui palju seemneid peaks külvama? Külvitiheduse määramiseks on abiks lihtne külvikalkulaator.

Lae see endale alla, sisesta külvikasti mõõtmed ja külvatava seemne nimi ning õige norm ongi olemas!

Head kasutamist ja pisirohetamist!

võrsed, pisirohe, maahommik, err

ERRi ETV saates “Maahommik” õpetas Marit Mäesaar, kuidas pisirohe kasvatada mulla ja tselluloosimati peal, mida seemnevalikul tähele panna ja miks pisirohe kasulik on. 

Saade eetris 4.02.2023

Saate link: https://etv.err.ee/1608856286/maahommik

“Maahommik” 25.hooaeg, 348.osa

pisirohe maahommik err etv
pisirohe maahommik err etv
pisirohe maahommik err etv
pisirohe maahommik err etv
VITAMIINIPÄEV, BOTAANIKAAED, PISIROHE, VÕRSED

ERR.EE Uudistes ja saates “Aktuaalne Kaamera”saatelõik pealkirjaga “Botaanikaaia vitamiinipäeval tutvustati pisirohetaimede häid omadusi.” Eetris 4.02.2023.

Link: https://www.err.ee/1608874520/botaanikaaia-vitamiinipaeval-tutvustati-pisirohetaimede-haid-omadusi

“Tallinna botaanikaaia vitamiinipäeval tutvusid külastajad pisirohetaimede ja nende heade omadustega. Lisaks tehti ka näpud mullaseks ja õpiti taimi kasvatama.

Huvi pisirohetaimede töötoa vastu oli suur. Kohal oli mõnikümmend huvilist – mõned juba kogenud, aga mõned päris algajad rohenäpud.

“Mõtlesingi, et peaks natuke tervislikumalt toituma ja see tegelikult on hea variant uue teemaga end kurssi viia,” ütles Paavo, kellele meeldisid kõige rohkem herned. “Ülekaalukalt herned, sest herned on täiega head,” lausus ta.

“Mulle meeldis kõige rohkem valge sinep ja ostsin seemned koju ka. Eriliselt pikantne, igasugustele salatitele lisaks, võib-olla igasuguste praadide peale. Et ei ole väga mahe, aga annab mõnusa nüansi,” ütles Heli.

Pärast maitsmist said osalejad ka ise karbi, kuhu seemned külvata, et neid kodus kasvatada. Töötoa juhendaja Marit Mäesaare sõnul said kõik töötoas hästi hakkama.

“Eestlane oskab kasvatada taimi. Kõik olid nagu ennegi teinud, mina ainult natuke suunasin mõnes asjas. Inimesed said imeilusasti hakkama,” lausus Mäesaar.

Mäesaar ütles, et pisirohetaimedega on väga lihtne enda toitumine tervislikumaks muuta, sest need sisaldavad rohkelt erinevaid vitamiine.

“Need on pisikesed taimed, mida tegelikult on väga hea ja kerge omale näiteks söögi peale või söögi kõrvale panna. Ja kuna inimesed niikuinii söövad liiga vähe juurvilju, puuvilju, siis sellised imeilusad ja väga maitsvad taimed on esimene samm,” ütles Mäesaar.

Toimetaja: Marko Tooming”

VÕRSED, PISIROHE, TÕUSMED, MICROGREENS, BOTAANIKAAED

ERR.EE новости

“Богаты витаминами, помогают от стресса: в Ботаническом саду рассказали о свойствах микрозелени.”

https://rus.err.ee/1608874562/bogaty-vitaminami-pomogajut-ot-stressa-v-botanicheskom-sadu-rasskazali-o-svojstvah-mikrozeleni

võrsed, pisirohe, tõusmed, vitamiinipäev, botaanikaaed

Kanal2 saates “Reporter” lugu “Vitamiinipomm juba seitsme päevaga! Tallinna Botaanikaaias õpetati supertoite kasvatama.” Eetris 4.02.2023.

Saadet saab vaadata, või loost lugeda lingil: https://reporter.kanal2.ee/7705821/vitamiinipomm-juba-seitsme-paevaga-tallinna-botaanikaaias-opetati-supertoite-kasvatama

TV3 saates “Stuudio” saatelõik “Kuidas pisirohe lihtsalt oma igapäevasele toidulauale tuua?” Eetris 1.02.2023.

Saate link: https://play.tv3.ee/news/marit-maesaar,clip-5166940?fbclid=IwAR2U44GrdhuywU1zP5kJrCV8U6JrnKMpT9eOpVa4w5AOv2-6KlXFmThr7jk

Hea artikkel pisirohest:

 

Lugu “Supertoit, mida kasvatada aknalaual” ilmus ajakirjas Minu Aed (number: talv 2022). 6 lehekülge tõusmetest, nende kasulikkusest ja kasvatamisest. Autor Marit Mäesaar.

Kahtlemata üks parimaid eesti keeles ilmunud artikleid tõusmetest. 

Kättesaadav: https://kodus.ee/artikkel/supertoit-mida-kasvatada-aknalaual

Samuti ajakirjas Minu Aed, number: talv 2022.

Pisirohe perenaine Marit Mäesaar näitas “Prillitoosi” saates pisirohe taimi ja kuidas neid oma kodus aknalaual kasvatada. 

Et me toidulaud oleks mitmekesine ja täis vitamiinirohkeid taimi, kes turgutaks me tervist! Ja seejuures hoides aiandust au sees ka kitsastes tingimustes. 

Video “Prillitoosi” Facebooki lehel: https://fb.watch/bJuiqf7Zyg/

🌱 🌱

Idandamisest “Prillitoosis”:

 

Marit Mäesaar räägib saates “Prillitoos” seemnete idandamisest. Lisaks pisirohele saab toidulauda mitmekesistada ka idanditega, nende kasvatamine on samuti mõnus kodune tegevus. 

Video “Prillitoosi” Facebooki lehel: https://fb.watch/bh_BNmchhz/

Pisirohe Vikerraadios: 

 

Marit Mäesaar käis 10/02/2022 Vikerraadio saates “Huvitaja” ja rääkis sellest, miks võiks kodus ise pisirohe taimi pidada ja neid süüa. Saatejuht Krista Taim maitses ja üllatus, kui hea ikka pisirohe on. 🙂

Saadet saab kuulata alates 34.45: https://vikerraadio.err.ee/1608480761/huvitaja

Lookene pisirohest:

Pisikesed taimed päästavad maailma? Mis või kes on microgreens ja kuidas sellised tillukesed taimehakatised on kasulikud nii inimestele kui ühiskonnale.

“Neid köögivilja- ja maitsetaimede tittesid kutsutakse rahva seas võrseteks. Botaaniliselt kõige õigem on sõna tõuse, aga teate seda rahvasuud ju küll, kui kord hüüdnimi külge kleebitud sai, on sellest väga keeruline vabaneda. Lihtsalt teadmiseks, võrse on puittaime puitumata oks… Heal lapsel on ikka palju nimesid, nii kutsutakse tõusmeid veel pisiroheks, mikroürtideks, pisipealseteks, roheliseks, väikesteks taimedeks jne. Vältida võiks “idu, idand, võrse” värki, sest botaanika. Maailmas kuulsust koguv microgreens on siis pisike söögiks mõeldud taim, mida tarbitakse enamasti esimeste pärislehtede faasis.”

Pisirohe saates “Prillitoos”:

Pisirohe kasvata kas või iga päev ja terve aasta läbi! Kuidas seda teha? Marit tutvustas Reet Linnale pisirohe maailma.

Saatelõiku algab 28:50: https://etv.err.ee/1608163549/prillitoos

 

Aknalauaaiandusest saates “Prillitoos”:

Lisaks pisirohele võib aknalaul ka teisi kasulikke ja söödavaid toataimi kasvatada. Marit tutvustas Reet Linnale teistsuguseid toataimi.

Saatelõiku algab 17:20: https://etv.err.ee/1608163549/prillitoos

 

Artiklike Targu Talitas:

Väike tore lookene ajakirjas Targu Talita, eks ikka köögi- ja maitsetaimede beebidest ehk pisirohest. 

Lugu saab lugeda veebist: https://maaleht.delfi.ee/artikkel/92982185/head-isu-beebid-on-vitamiinidest-pungil

või füüsiliselt Maalehe nõuandelisast Targu Talita, nr 14, 8. aprill 2021. 

Pisirohe taimed ehk köögi- ja maitsetaimede tõusmed on supertoit ja valik söödavatest taimedest on väga mitmekesine: 

● Sibul, küüslauk, murulauk, teised laugulised, ● Spinat, rebashein, punapeet, lehtpeet, aedmalts, ● Koriander, petersell, porgand, till, aed-harakputk, leeskputk, apteegitill, aniis, ● Erinevad salati sordid, päevalill, peiulill, sigurid, ● Sinepid, pea-, roos-, lill-, spargel-, nuikapsas jne, rukola, Hiinaga seotud erinevad kapsad, naerid – misuna, tatsoi, paksoi; naeris, kaalikas, erinevad redised, salatkress, teised ristõielised, ● Aedhernes, vigna, harilik lutsern, lambalääts, munguba, punane ristik, ● Erinevad mündid, meliss, basiilik, ● Jänesekapsad, suur mungalill, ● Mais, sidrunhein, kaer, nisu jne teraviljad, ● Tatar, verev ja hapu oblikas, ● Salatiklaitoonia, aedportulak jne

Veebiseminar pisirohest:

Tallinna Botaanikaaia abiga toimus 31/03/2021 veebiseminar pisirohe olemusest ja kasvatamisest.

Video on järelvaadatav: https://www.facebook.com/watch/live/?v=213061890598252&ref=watch_permalink

 

Pisirohe “Terevisioonis”:

 

Vot nii lihtne see tõusmete ehk pisirohe kasvatamine ongi. Üks, kaks ja kolm ning taimed juba kasvavad ja Ove Petersell on õnnelik. 

Vaata saadet: https://etv.err.ee/1608142834/seemned-mulda

Scroll to Top