Pisirohe kasutamine & säilitamine

Pisirohe ehk rahvakeeli võrsed on pisikesed köögiviljade, juurviljade ja ürtide taimekesed. Botaaniliselt kutsutakse neid tõusmeteks. Kasutusel on veel terminid mikroroheline, mikrovõrsed, -ürdid, -lehed, miniroheline, -ürdid, -võrsed. Öeldakse beebitaimed, kokad tunnevad neid kui kress või ürdid. Lihtne ja õige inglisekeelne termin on microgreens või vene keeles микрозелень

Pisirohe taimed on noored – 5 kuni 15 päeva vanused ja koosnevad iduvarrest ja kas ühest või kahest idulehest. Pisirohe on idujuure küljest ära lõigatud, võrdluseks idandeid tarvitatakse toiduks nii, et neil on nii idujuur-, vars-, lehed ja sageli on idandi küljes veel ka seeme ise. 

Võrsed tarvitatakse enne pärislehtede ilmumist, sest noortes tõusmetes on palju tervisele kasulikke mikro- ja makroelemente ning toitaineid. Kõige kasulikum organismile on tarbida peotäis pisirohetaimi päevas, taimedes on palju C-, E-, B-vitamiini, klorofülli jt antioksüdante, vähe kaloreid ja palju maitseid. Värsked, hiljaaegu lõigatud taimed on parimad, sest aja jooksul mitmed kasulikud ained “lenduvad” taimedest välja, eelkõige C-vitamiin. 

Säilitamine

1. Kui saad pakiautomaadi sõnumi, mine kohe pakile järele, et saaks pisirohe kiirelt külmkappi panna! Ka kullerilt saabunud pakk pane kähku külmikusse. 🙂

2. Säilita pisirohetaimi kinnises karbis külmkapis temperatuuril +1…+4 kraadi.

3. Tarvita roheline võimalikult kiirelt ära, sest siis on ta mahlane, krõmps ja mõnus.

4. Ideaalsetes oludes säilivad külmikus kuivad võrsed paar päeva kuni nädal. Peenema loomuga võrsed (brokoli, rukola, nuikapsas, salatkress, sinep jt) tuleks ära süüa 2-7 päeva jooksul. Mahlasemad ja suuremad võrsed (päevalill, redis, hernes) säilivad rohkem kui nädala.

5. Enne pisirohe tarvitamist soovitame taimed pesta ja kuivatada.

6. Kergelt löntsi vajunud taimed sobivad veel värske salati sisse, hea salatikaste päästab maitsed. Veidi löntsis taimed passivad ka omleti koostisesse või pestoks.

7. Ligaseks muutunud ja veidra lõhnaga taimed viska kompostrisse või bioprügikasti.

Kasutamine

Värskelt parim ja ilusaim!

Pisirohe kasutamisel pole piire – garneeringuks, salatiks, snäkiks.

– Ideaalne toitude kaunistamiseks – värvilised taimed passivad nii magusatele kui soolastele roogadele. Värve ja maitseid on palju, seega leiab ideaalsed taimed iga toidu jaoks.

– Garneeringuks nii suupistetele, suppidele, võileivale, praadidele. 

– Võrsetest saab teha võideid, pestot.

– Sobivad vrapi vahele, kevadrullidesse ja suši sisse. 

– Värske roheline on pungil kõikke tervisele kasulikku, samas võib võrseid ka kuumtöödelda. Omleti, supi vms sisse.

– Pisirohe on värske rohelise salati lahutamatu osa. Sobib ka poke kaussi.

Scroll to Top