Kuivlille armastusest

🌸🌥🌸 Kuivlillede maagia, võlu ja kunst takkapihta 🌸🌥🌸

Taimed on Emakese Looduse kaunis kätetöö, õitega taimed ehk lilled on Tema käsitöö tipptase. Lilled on looduse vaimustav kingitus, nad toovad oma ilu ja tähendusrikkusega rõõmu igasse hetke. Miks mitte pikendada värskete õite ilu? Lillede kuivatamine on ajatu viis säilitada lillede unikaalsust, tuues esile nii looduslähedase esteetika kui säästva elustiili põhimõtted. Kuivatatud lilled on seotud aeglase lillekasvatuse ja lillearmastusega, mis on muutumas üha populaarsemaks osaks nii sisekujunduses kui ka meie igapäevaelus.

Kuivatatud taimed on sümbolväärtusega

Kuivatatud taimed on püsivalt kaunid ja funktsionaalsed. Lillede kuivatamine võimaldab säilitada erilise hetke, olgu selleks viiv, mis meenutab korjamist ennast ning olustikku selle viivu ajal, või meenutavad lilled mõnda muud olulist sündmust. Lilled viivad tagasi pulmapeo unelmasse, lapse sünni maagiasse, meeliülendava sünnipäeva rõõmupuhangusse, emme kallistuse soojusesse, vaba päeva vabadusse, armsaima esimese suudluse kuumusse. Lisaks on kuivatatud lilled jätkusuutlik valik, nad on vähese hooldusvajadusega ja saavad suurepäraselt hakkama pimedas. Vahel on vaja tolmu puhuda… Kaunistamiseks või kinkimiseks pole vaja alati värskeid lilli; võib ka valida keskkonnasõbraliku kestlikuma variandi. Kuivatamine ning kuivlilledega hilisem askeldamine on ka parajalt loominguline tegevus.

Miks valida kuivatatud lilled?

  • Dekoratiivsus- kuivatatud lilleseaded on kunstilised ja looduslähedased, sobides nii modernsesse interjööri, urbanistlikku hoonesse,kui rustikaalse võnkega kodusse.
  • Säästlikkus – erinevalt värsketest lilledest kestavad kuivatatud õied aastaid, olles vastupidavad ja peaaegu hooldusvabad. Keskkonnale ja rahakotile sõbraks.
  • Loovus- nad on suurepärane materjal DIY-projektideks, alates kõikvõimalikest kaunistustest (pärjad, pilved, lauaehted…) kuni unikaalsete kinkideni (kõrvarõngad, mänguasjad, raamitud teosed…)
  • Populaarsus – kuivatatud lillede minimalistlik ja boheemlaslik välimus on tõusnud trendiks taas nii moe- kui ka disainimaailmas. Kuivikud on popid sisekujunduselementid, välismaa trendid jõuavad vaikselt ka Eestisse.
  • Ajatus– kuivikud, immortellid või kuis iganes me neid nimetame on alati moes ja olemas. Peale tüütuks muutumist saab talle anda uue kuue või panna kappi uut inspiratsiooni ootama.

Taimede kuivatamisest paari lausega

  • Õis alaspidi

Lilli võib kuivatada klassikaliselt, ehk panna nad pea alaspidi rippuma. Kõige lihtsam ja populaarsem viis. Taimed riputatakse pimedasse/ või hämarasse, hästiventileeritud ja sooja ruumi, et säilitada nende kuju ja värvus. Parim valik nö tavaliste kuivlillede jaoks: mustköömned, päikesetiib, rebasheinad, käokuld, kõiksugused kõrrelised.

  • Õis ülespidi

Teine variant on asetada uhkema õiega taimed võrgu või raami peale nii, et õis jääb raamile ja vars jääb rippuma. Nii jäävad kroonlehed tasapinnaliselt, mina olen kuivatanud nii päevalilli, pruudisõlgesid.

  • Substraadis

Kolmas võimalus on taimede kuivatamine substraadis. Peeneteralise liiva, manna või silikageeli abil saab säilitada lillede loomulikku kuju ja värsket välimust. See meetod sobib nii mahlakate kui õrnaloomusega taimedele, eriti värske ilmega jäävad erksavärvilised õied.

  • Herbaarium

Neljas viis on sammuti klassikahõnguline – herbariseerimine. Taimede kuivatamine paberi vahel – väiksemas mahus raamatu vahel, suurema tegemise puhul juba spetsiaalse taimeraami vahel. Tasapinnaliste taimedega saab meisterdada nii pilte, kaarte või ehteid.

  • Stabiliseerimine

On ka veel viies võimalus ja selleks on taimede stabiliseerimine, kodustes tingimustes on selleks vaja glütseriini. Tööstuslikum stabiliseerimine või nagu mina seda nimetan mumifitseerimine on pikem ja keerulisem (kindlasti olete neid igavesi roose näinud!), aga lihtsustatult öeldes asendub taimes loomulik vedelik glütseriiniga. Sellised lilled näevad äärmiselt loomutruud ja elavad välja. Glütseriini “joonud” elukalüptid, kipslilled, kanarbikud ei murdu ega pudise.

  • Valmis kuivik

Tinglikult on kuues variant juba kuivanud taimede korjamine, seda kas otse loodusest või peenralt. Enamasti siis sügisel või talvel, sest siis ongi parim aeg suvekirju hääbumise järel avastada looduse saladusi, peidetud struktuure ja uhket arhitektuuri.

Aeglane lillekasvatus – lillearmastus uues võtmes

Aeglane lillekasvatus ja lilleseadmine on filosoofia, mis väärtustab looduslähedast ja eetilist lähenemist lilleäris. See hõlmab kohalikele oludele sobivate püsikute, hooajaliste suvikute ja looduslike taimede kasvatamist ja väärindamist. Seejuures pidades oluliseks  mahepõllumajanduse põhimõtteid, bioloogilist mitmekesisust, kestlikku aiandust. Oluline on väike ökoloogiline jalajälg ning lühikesed tarneahelda. Aeglane lillearmastus tähendab ka seda, et me hindame taimede ilu juba enne õisi ning kindlasti peale õitsemist. Taim ja tema ilu on palju enamat kui õis. See kõik on austus looduse vastu, kus iga pung, oksake, õis, vilikond, seemnekupar ja vars kannab endas lugu. Slow Flowers on eluviis ja igapäeva mõttemuster.

1.detsembril vaatame ilusaid lilli, hingame sisse nende võlu ja teeme neist kunsti. Meisterdame unikaalse ja tähendusliku lillepilve, täpselt sellise, mis just sinu südame paneb kiiremini põksuma või vastupidi… leevendab sügisekaamose stressi. Ole hea ja soeta lillepilve õpitoa pilet SIIT. Kohtume 1.detsembril!

Muredest või mõtetest anna teada info@pisirohe.ee või 56933894 – leiame lahenduse!

Kuivatatud lilledega rändame ka ringi ja teeme õpitube sulle sobivas kohas. Samuti teeme taimedekot ning Pisirohe stuudios olevaid taimi võid vaatama/ ostma tulla. Anna teada, kui kõrvad hakkasid liikuma ja mõte lendama: KIRJUTAN!

Scroll to Top